Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Zaplanuj wnętrze z moodboardem

24 Maj, 2016 -- Weronika

 Witajcie ! Chciałabym Was dziś zachęcić do zabawy w aranżację wnętrza za pomocą moodboardu. Narzędzia, które jest niezwykle pomocne w planowaniu zmian we wnętrzu, a które przypomina zabawę w przedszkolne wycinanki. Czym jest zatem moodboard ?

feel-at-home.com.pl

To nic innego jak tablica koncepcyjna, za pomoca której pokazujemy, jak chcielibysmy widzieć dane miejsce czy przestrzeń. Znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również w branży modowej, reklamie, marketingu.

Taką tablicę inspiracji można stworzyć wirtualnie w programie komputerowym posługując się zdjęciami z sieci lub w sposób fizyczny, zestawiając na dowolnej płaszczyźnie-planszy zdjęcia, a także próbki materiałów, tkanin, farb, tego wszytskiego co chemy wykorzystać, by wykreować spójną całość. Ten drugi rodzaj moodboardu jest bardziej pracochłonny, ale dzięki temu, że możemy fizycznie dotknąć wielu materiałów, jest bliższy efektowi końcowemu.

Chce Wam dziś pokazać cztery tablice inspiracji o wspólnym mianowniku, jakim jest miejsce do pracy. Każda tablica przedstawia inny styl. Może któryś przypadnie Wam do gustu i zechcecie wykorzytać go przy aranżacji własnego gabinetu lub domowego kącika do pracy. Znajdziecie tu podstawowe meble i dodatki, bo moodbord nie projektuje całego wnętrza, przekazać jego myśl przewodnią i nastrój.  Na poniższych zdjęciach z pewnością rozpoznacie przedmoioty z popularnych sklepów wnętrzarskich. Posłużyłam się nimi celowo, ale o tym nieco później. 

Na pierwszy rzut moodbord i bardzo bliski mojemu sercu Hamptons style. To styl, który oddaje klimat nadmorskiego kurortu.  Królują tu biele, błękity oraz kolory piasku przełamane brązami i granatem. Tak urządzone wnętrze ma przenosić nas myślami do wakacji spędzonych nad ocenam. Błogi klimat wybrzeża podkreślają dodatki. Do mojej tablicy wybrałam koralowce oraz żagłówkę. 

feel-at-home.com.pl

 

Kolejny moodbord przedstawia miejsce do pracy w stylu glamour. W dodatkach postanowiłam zestawić ze sobą soczysty róż i złoto. Takie połącznie kolorystyczne na tle bieli jest niezwykle energetyczne, a zarazem subtelne. Sprawdzi się na przykład w pokoju nastolatki. Chciałam, aby całość była elegancka,  jednocześnie lekka i świeża, niemal dziewczęca. I choć ostrożnie podchodzę do stylu glamour w moim domu, to właśnie tak urządziałabym swój gabinet, biuro, czy domowe miejsce do pracy.

feel-at-home.com.pl

 

Gabinet w stylu nowojorskim to klasyka w nowoczesnym wydaniu. Łagodne linie mebli, miękkie materiały w towarzystwie niklowanych, błyszczących dodatków tworzą szykowne i nietuzinkowe wnętrze. Nasycone kolory i kontrasty dodają powagi temu stylowi, dlatego z pewnością odnajdzie się w nim niejeden mężczyzna.  Mimo że dużo się tu dzieje, całość pozostaje harmonijna i stylowa. Starannie urządzone nowojorskie wnętrze jest ponadczasowe i długo nam się nie znudzi.

feel-at-home.com.pl

 

I ostatni moodbord w stylu skandynawskim. To miejsce z jasno wyznaczoną funkcją.  Proste meble, naturlane materiały, kolory natury i dużo światła. To wszytsko kreuje przyjazną przestrzeń do pracy. 

feel-at-home.com.pl

 

Tablica koncepcyjna jest bardzo pomocna już od momentu planów aranżacji danego wnętrza, zanim jeszcze przystąpimy do prac i zakupów. Dlaczego ?

1. Pomaga usystematyzować pomysły, nadać wnętrzu jednolity charakter, a czesto odkryć i nazwać styl, w jakim chcemu urządzić dane wnętrze.

2. Weryfikuje nasze wyobrażenie o efekcie końcowym.

3. Sprawdza, czy rzeczywiście możemy zestawić ze sobą wybrane meble, przedmioty, kolory i wzory.

4. Unaocznia skalę zmian, jakie chcemy wprowadzić.

5. Umożliwia oszacowanie kosztow aranżacji. Obok przedmiotów na tablicy koncepcyjnej możemy zamieszczać ich cenę.

 

O czym warto pamiętać tworząc moodbord ?

1. Ważne, aby na modbordzie pojawiły się przedmioty, na które nas stać oraz które wiemy, gdzie kupic. Jęśli bowiem umieścimy na nim zdjęcia mebli i dodatków od uznanych projektantów nie zważając na ich cenę, wkrótce okaże się, że nasz moodboard nie znajdzie odzwierciedlenia w rzeczywistości.  Dlatego właśnie już na początku napisałam, że meble i dodatki, które zestawiłam na tablicach, bez trudu znajdziecie w znanych sklepach.

2. Kolory. Skupiamy się nie tylko na przedmiotach, ale równie starannie dobieramy kolory, ich liczbę oraz proporcje. Warto trzymać się jedenj zasady: na tablicy stosujemy kolory w takiej proporcji, w jakiej maja się one pojawić we wnętrzu (bezpieczna proporcja to 60 do 30 do 10 %).

3. Wzory, tkaniny, struktura tworzywa. To także bardzo ważny element wpływający na klimat wnętrza. A może nam umknąć, gdy tworzymy wirtualne tablice koncepcyjne i nie dotykamy fizycznie materiałów, które wybieramy.

Pozdrawiam Was serdecznie

Weronika

Kategorie: