Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Zaparowane lustro w łazience

26 luty, 2013 -- Weronika

Para na lustrze. Niby nie spędza nam snu z powiek, ale kiedy nie mamy za dużo czasu, zwłaszcza rano, potrafi być kilkuminutowym  utrapieniem.

Nawet jeśli nigdzie się nie spieszę, to widok zaparowanego lustra nie wzbudza we mnie pozytywnych emocji. Zaczyna się wewnętrzna  walka - przetrzeć lustro ręcznikiem, czy poczekać aż samo wyschnie.

Okazuje się, że i na zaparowane lustro jest sposób, a nawet niejeden.

Pierwszym z nich jest zamontowanie specjalnej folii dogrzewającej lub maty grzejnej. Oba rozwiązania powodują ogrzanie powierzchni lustra na tyle skutecznie, aby nie zaparowało podczas gorącej kąpieli. Tak przynajmniej zapewniają producenci. Czy rzeczywiście tak jest, chciałabym się tego dowiedzieć z waszych opinii.

Kiedy folia dogrzewająca ?

1.       Pod lustro wiszące. Folię grzejną pod lustro wiszące przykleja się bezpośrednio na tył lustra za pomocą taśmy dwustronnej lub jako folię samoprzylepną.

2.       Daje możliwość zamontowania jej w każdej chwili, nie wymaga zdejmowania płytek czy rozbiórki połowy łazienki.

3.       Jej pracę można zsynchronizować z oświetleniem kinkietowym nad lustrem.

Kiedy mata grzejna ?

1.       Pod lustro klejone. Matę grzejną pod lustro zatapia się w cienkiej warstwie kleju do płytek ceramicznych na powierzchni przeznaczonej pod wklejenie lustra. Z tego   rozwiązania korzystamy na etapie urządzania łazienki.

2.        Można ją połączyć z oświetleniem kinkietowym nad lustrem, podobnie jak folię, lub korzystając  z faktu, iż jesteśmy na etapie urządzania łazienki, podłączyć ją do włącznika głównego bądź innego, z którego chcemy korzystać w trakcie kąpieli.

 

Cechy wspólne folii dogrzewającej i maty grzejnej:
  • Niedrogie,
  • Bezpieczne w użytkowaniu,,
  • Dostępne w różnych rozmiarach,
  • Łatwe w zainstalowaniu,
  • Pobierają energię elektryczną na poziomie żarówki 60 W,
  • Efekt występuje tylko w części podgrzewanej, nie na całej jego powierzchni. Będzie to cenna informacja dla tych, którzy planują spore lustro.
  • Folia dogrzewająca i mata grzewcza przydatne są nie tylko w małych łazienkach, ale również tam, gdzie  ze względów  dekoracyjnych chcemy zamontować duże lustra w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca kąpielowego.

 

Jest jeszcze jeden sposób – lustro grzewcze

Lustra grzewcze wykonuje się ze specjalnego, odpornego na temperaturę szkła. Wbudowane w ramę aluminiową o grubości ok. 2.5 cm kupujemy  gotowe do zawieszenia na ścianie. Elementami grzewczo-promieniującymi są włókna węglowe.

Lustro w trakciegrzania nie zaparuje, ale spełni jeszcze jedną rolę - ogrezje łazienkę o powierzchni ok. 15m². Czy do wystarczającej temperaturu ? Ciepłolubni mogą być tu sceptykami i potraktują to rozwiązanie jako ogrzewanie uzupełniające. W połączeniu z orzewaniem podłogowym, mogą stworzyć zgrany, choć nie najtańszy duet.

Ciekawa jestem, jak wielu z was ma już te rozwiązania w łazienkach i czy jesteście z nich zadowoleni.

 

Weronika

 

 

Kategorie: