Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Wiosenne rośliny cebulowe

13 Marzec, 2015 -- Weronika

Rośliny cebulowe w doniczce pozwalają przynieść do domu wiosnę, zanim jeszcze pojawi się za oknem. Po długiej i szarej zimie nic tak nie cieszy jak widok soczyście kolorowych pąków. To dlatego w tym okresie tak chętnie sięgamy pocebulowe kwiaty w doniczkach: hiacynty, krokusy, narcyzy, tulipany czy szafirki. Kupione teraz zakwitną na okres Świąt Wielkanocnych roztaczając we wnętrzu obrazy i zapachy budzącej się na nowo przyrody.

Wiosenne kwiaty cebulowe

Szczerze mówiąc nie jestem miłośniczką kwiatów doniczkowych w domu i oprócz storczyków nie czuje potrzby posiadania innych. Ale tym zwiastunom wiosny nie potrafię się oprzeć. Ich niewielkie rozmiary i barwna kolorystyka pozwala tworzyć niezliczone kompozycje dodając subtelnego uroku każdemu wnętrzu. Kwiaty cebulowe można eksponować nie tylko w wymyślnych doniczkach i pojemnikach. Ciekawym pomsłem jest zaprezentowanie całej rośliny w przezroczystym wazonie czy słoiku. Wcześniej należy delikanie opłukać korzenie z ziemi a do wazonu wlać tylko tyle wody, aby zamoczyć korzeń, ale nie cebulę.

Wiosenne kwiaty cebulowe

Wiosenne kwiaty w wazonie

Wiosenne kwiaty cebulowe

Wiosenne kwiaty cebulowe

Wiosenne kwiaty cebulowe

Wiosenne kwiaty cebulowe

Wiosenne kwiaty cebulowe

Wiosenne kompozycje kwiatowe

Wiosenne kompozycje kwiatowe

 

Jak je pielęgnować, aby jak najdłużej cieszyć się tymi cudami natury ?

1.Zakupić okazy, które jeszcze nie mają kwiatów. Trzymane w odpowiednich warunkach zakwitną po ok. 1-2 tygodniach. 

2. Nie mogą mieć zbyt mokro i trzeba uważać, aby wilgotna była tylko ziemia z korzeniem. Wystająca cebula i liście muszą być zawsze suche.

3. Lubią świato, ale temperaturę nie wyższą niż 20°C.

4. Po przekwitnięciu nie trzeba ich wyrzucać. Można je przechować i jesienią z powrotem zasadzić w ogrodzie lub donicach, by pod koniec zimy znowu je podziwiać. w tym celu podlewamu kwiaty do czasu, aż zżółkną liście. To okres, w którym roślina już nie kwitnie, ale w jej cebulach gromadzone są substancje zapasowe. Dopiero wtedy wyjmujemy je z pojemników, oczyszczamy i przechowujemy w chłodnym miejscu, na przykład przesadzając je do ogrodowych donic. Ważne, aby w tym okresie nie narazić rośliny na nagłe spadki temperatury, ale stopniowo przyzwyczajać do zimowych warunków. Pod koniec zimy donice wnosimy do cieplejszego miejsca i czekamy jak zacznie się rozwijać.  

Weronika

 

Kategorie: 
Źródła: 
Źródła zdjęć: naogrodowej.pl