Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Styl rustykalny

8 luty, 2013 -- Weronika

Styl ciepły, przytulny, pachnący rodzinnym domem

Meble  stylu rustykalnego to bryły proste. Podstawowy materiał – lite drewno z wyraźnie widocznymi słojami i pęknięciami, bejcowane lub ługowane. Często specjalnie przecierane dzięki czemu meble wyglądają na stare, będące w rodzinie od pokoleń. Ale uwaga - prosty, nie znaczy skromny. 

Salon  stylu rustykalnym

Na czym polega ługowanie i bejcowane ? Podobnie jak lakierowanie maja na celu zabezpieczenie powierzchni drewnianych. Te ostatnie są jednak bardziej naturalne. Ponadto metody te uwydatniają  słoje drewna, jego strukturę, a więc podkreślają naturalne piękno. Ługowanie opóźnia również  proces żółknięcia drewna.

Styl rustykalny stawia na piękno struktury drewna. Stąd oszczędność w zdobieniach i bibelotach.  Dekoracją są przedmioty codziennego użytku. Są nimi wykonane z naturalnych materiałów plecione kosze, ceramiczne misy,  drewniane przybory kuchenne  na ścianie. Jest to po części ukłon w stronę twórczości ludowe. Dlatego materiały, które znajdziemy w takim wnętrzu mogą mieć delikatne pasy, kraty oraz motywy roślinne. Barwy stylu rustykalnego to kolory ciepłe: mgliste zielenie, pastele, delikatne błękity. Mile widziane są tu kominki, piece kaflowe a nawet  tradycyjne kuchnie z paleniskiem.

Jeśli zatem znajdujemy tu elementy ludowości: rękodzieła, szydełkowe serwety i koronkowe firany, powstaje pytanie, czym różni się styl rustykalny od wiejskiego. O tym już wkrótce.

 

 

Kategorie: 
Źródła: 
photo source: http://www.designshuffle.com