Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Skórzana podłoga - luksus czy ekstrawagancja ?

6 Styczeń, 2013 -- Weronika

Jeżeli szukasz materiału wykończeniowego, które wyróżni twoje wnętrze, nada mu ekskluzywny charakter, wprowadzi odrobinę tajemniczości i luksusu, pomyśl o podłodze ze skóry.

Szyk i elegancja – te dwa słowa trafnie oddają atmosferę pomieszczenia, którego podłoga delikatnie łamie światło  przykuwając wzrok głębią koloru i strukturą. 

skórzana podłoga w kuchni

Skórzana podłoga efektywnie prezentuje się w salonie, jadalni, gabinecie, domowej sali kinowej lub bilardowej. Skórzane elementy w dodatkach lub wykończeniach mebli, dopełnią i podkreślą design. Skóra doskonale komponuje się z meblami w stylu klasycznym i nowoczesnym, rustykalnym i kolonialnym.

Podłoga skórzana w domu

  Cechy podłogi skórzanej

  • Podkreśla się przede wszystkim niezwykłą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wyrazem tej deklaracji jest gwarancja producenta na wierzchnią warstwę podłogi na okres od 20 do 35 lat oraz dożywotnia na strukturę desek i połączeń między nimi.
  • Skóra wykorzystywana do produkcji podłogi  pozyskiwana jest w 100% w procesie recyklingu. Pochodzi z materiałów odzyskiwanych np. z produkcji foteli samochodowych, pasów, butów czy odzieży.
  • Środkową warstwę, czyli rdzeń, wykonuje się z włókien drewnianych sprasowanych z grubości 50 cm do 1 cm. To sprawia, że podłoga staje się niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • Spodnia warstwa, czyli korkowe podłoże, wycisza i zapewnia prawidłową akustykę w pomieszczeniach.

Podłogi skórzane montuje się na pływająco, co oznacza, że do ich położenia niepotrzebne są kleje ani gwoździe. Trzeba natomiast wyposażyć się w młotek, taśmę miernicza, piłę oraz dobijak, kliny i urządzenie do instalacji ostatniej deski przy ścianie. Pod deski stosuje się odpowiedni podkład.

Decydując się na skórzaną podłogę, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Cena tego rodzaju rozwiązania nie sprzyja jego popularności mimo dużych walorów estetycznych. Metr bieżący (z montażem) skórzanej podłogi kosztuje około 445 złotych brutto.

Podłoga skórzana w gabinecie, Torlys, dekorian, smart floors

Podczas zbierania informacji zastanowiły mnie dwie rzeczy:

1.      Zapach skóry w pomieszczeniu – czy jest odczuwalny? Jeśli tak, na ile jest intensywny i czy długo się utrzymuje ?

2.      Producent informuje, że pod podłogę skórzaną można stosować ogrzewanie podłogowe. Czy jest to jednak rozwiązanie ekonomiczne, skoro częścią składową podłogi jest korek znany z właściwości izolacyjnych ?

Z tymi pytaniami zwróciłam się bezpośrednio do dystrybutora podłóg skórzanych w Polsce. Na pierwsze pytanie odpowiedział, że zapach naturalnej skóry jest odczuwalny, ale tylko do pewnego czasu. Co do ogrzewania podłogowego, warstwa korka jest na tyle cienka, że nie izoluje ogrzewania. Korek wycisza podłogę i zabezpiecza przed grzybami i pleśnią, jeśli np. zbierze się pod nią wilgoć.

I co o tym myślicie? Czy to rozwiązanie was przekonuje ?

Weronika

 

 

Kategorie: 
Źródła: 
photo sources: http://www.torlys.pl