Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Półki w kuchni

19 Listopad, 2018 -- Weronika

Coraz śmielej rezygnujemy w kuchni z górnych szafek na rzecz otwartych półek.  To sposób na wizualne odciążenie przestrzeni, która staje się przez to bardziej przestronna, przytulniejsza i ciekawsza. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w małych jak i dużych kuchniach, niezależnie od ich  stylu.

Jak zaaranżować półki w kuchni

Półki dają również możliwość stworzenia modnej dekoracji. Możesz ustawić na nich przyprawy, naczynia, książki, pudełka na drobiazgi czy pojemniki na produkty. Od czego zacząć aranżację i jak ustawić przedmioty ? Przeczytaj poniższe kroki i przekonaj się, że na kuchennych półkach może być  pięknie i zarazem praktycznie.

Krok 1.

Wybierając przedmioty do ekspozycji na półkach zdecyduj się na 2- 3 kolory. Pozwoli Ci to zachować spójność aranżacji oraz wizualny porządek nawet wtedy, gdy przedmioty nie będą stały idealnie.

Krok 2.

Naczynia o podobnym kształcie, ale różniące się wielkością  postaw blisko siebie tworząc np. grupę talerzy, wazonów,  szklanek. Na długiej półce możesz stworzyć kilka takich grup, ale zostaw między nimi sporą przerwę. Przedmioty z tej samej grupy nie ustawiaj w jednej linii, mniejsze obiekty wysuń nieco do przodu.

Krok 3.

Jeżeli Twoje przedmioty nie tworzą grupy, ustaw je jako oddzielne obiekty pamiętając o zachowaniu odległości od sąsiedniego obiektu.

Krok 4.

Wprowadzając kolor powtórz go na drugiej półce, ale po jej przeciwnej stronie.

Krok 5.  

Brakuje Ci pomysłu, jakie przedmioty wyeksponować ? Pomyśl, czy półki nie będą idealnym miejscem  na  świeże zioła lub kolekcję książek kucharskich. Rośliny postaw w takich samych doniczkach. Jeśli Twoje książki są zbyt kolorowe, obłóż je w jednorodny papier i starannie podpisz grzbiety lub ułóż je grzbietem do ściany.  Jeżeli masz 2, 3 książki ciekawiej będą prezentować się w pozycji poziomej.

Krok 6.

Symetria. Staraj się zachować ją nie tylko na poziomie tej samej półki, ale i całości aranżacji. Oznacza to, że przedmioty o podobnej ciężkości wizualnej powinny stać po przeciwnych stronach tej samej półki. Jeśli masz kilka mniejszych obiektów jak przyprawy w jednorodnych pojemnikach, ustaw je w koszu. Na półce będą tworzyły jeden obiekt, a zdejmując kosz będziesz miała dostęp do wszystkich. 

Krok 7.

Jeśli Twoja aranżacja wydaje Ci się zbyt minimalistyczna, dodaj kilka wysokich płaskich przedmiotów z tyłu, które wypełnią pionową przestrzeń. Mogą być nimi deski do krojenia lub grafiki np. o tematyce kuchennej.

Krok 8. 

Wśród dekoracji może znaleźć się nieoczywisty dla kuchennej przestrzeni przedmiot w postaci np. figurki przywiezionej  z wakacji lub rodzinnej pamiątki. Zobaczysz, jak ten manewr odmieni Twoją aranżację.

Krok 9.

Nie ustawiaj wszystkich przedmiotów od razu. Zawsze możesz coś dodać, a może się okazać, że i tutaj sprawdzi się zasada: mniej znaczy lepiej.

Krok 10.

Zwróć uwagę na blat pod półkami. Jest przedłużeniem Twojej aranżacji, jej kolejną półką. Warto zadbać, aby przedmioty, które na nim ustawisz pasowały kolorystycznie do tych wyeksponowanych wyżej. 

Pozdrawiam Was,

Weronika