Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Podłoga korkowa

5 Styczeń, 2013 -- Weronika

Podłoga ciepła, cicha i miękka

Korek na podłodze to z pewnością ciekawy pomysł do zastosowania w naszych wnętrzach. Na polskim rynku dostępny już od dawna, ale wydaje się, że wciąż mało popularny. Nie każdemu przypadnie do gustu nieco nieregularna faktura i wrażenie aksamitności, jakie podłoga korkowa wprowadzi do pomieszczenia, ale ze względu na jej liczne walory, warto poznać ją bliżej. 

Korek na podłodze

Czym charakteryzują się podłoga korkowa?

  • Stabilność. Nie odkształca się pod wpływem ciepła czy wilgoci.
  • Odporna na uszkodzenia i wgniecenia. Wbrew naszym pierwszym skojarzeniom na słowo korek, specjalna konstrukcja podłogi oparta na wielowarstwowości zapobiega odkształcaniu i deformacji.
  • Jednocześnie miękka i elastyczna. Zmniejsza nacisk na stawy i kości podczas chodzenia, amortyzuje upadki naszych dzieci podczas zabawy. Dzieje się tak, ponieważ jej objętość w 50% stanowi powietrze.
  • Wysoka izolacja cieplna. Nie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym i w domach tych z was, którzy lubią stąpać po chłodnych powierzchniach.
  • Efektywnie tłumi hałas. Skutecznie wyciszy mieszkanie w bloku.
  • Nie przyciąga kurzu i brudu. Producenci zalecają ją alergikom.
  • Prosta w pielęgnacji - wystarczy ją odkurzać oraz czasami przemyć wilgotną szmatką z użyciem środków pielęgnujących.
  • Produkt ekologiczny, naturalny, poddawany recyklingowi. Wykorzystuje materiał w pełni biodegradowalny.
  • Szybka w montażu. Płytki lub panele korkowe można układać bezpośrednio na na wylewkę betonową. Niezbędna jest jedynie folia izolacyjna.
  • Do złudzenia może przypominać rozwiązania wykonane z innych materiałów, np. płytek gresowych

Podłoga korkowa sprawdzi się nie tylko w salonach i dziecięcych pokojach. W kuchni korek zabezpieczy ceramikę przed stłuczeniem, a antypoślizgowa powierzchnia uczyni to pomieszczenie przytulnym i bezpiecznym.

Podłoga korkowa w kuchni

W pomieszczeniu o dużej wilgotności, takim jak kuchnia i łazienka, posadzka korkowa  musi być pokryta ochronną, wodoodporną warstwą – lakierem poliuretanowym lub powłok winylową. Korek winylowy jest trudno zapalny, bardziej wytrzymały na odkształcenia i ścieranie. Korek nie psuje się pod wpływem wilgoci. Jeśli zamontujemy go profesjonalnie (zwykle metodą zatrzaskową) i pokryjemy ochronnymi lakierami, nie będzie nasiąkał wodą.

Posadzka korkowa ma zazwyczaj postać płytek lub paneli, które po połączeniu w całość tworzą gładką taflę. Różni się kolorami i fakturami. Nietrudno znaleźć coś dla siebie spośród bogatej gamy wzorów i kolorów bliskich naturze.

Tak jak wszystkie naturalne materiały, podłogi korkwe z biegiem czasu mogą jaśnieć. Jest to naturalny rezultat poddawania bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych.

Cwna panelu korkowego o wymiarach 905x295x10,5 mm waha się od 120,00 do 240,00 zł. Koszt płytki korkowej o wymiarach 600x300x4 mm to wydatek rzędu od 69,00 do 140,00/m².

Co powiecie o takim rozwiązaniu, czy sprawdzi się w waszych domach ? Czekam na opinie.

 

Weronika

Kategorie: 
Źródła: 
picture sources: http://www.familyhandyman.com, http://www.barefootfloor.com