Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Pasy na ścianie

18 Marzec, 2013 -- Weronika

Jeszcze jakiś czas temu, gdyby ktoś zaproponował mi pasy na ścianie pokoju dziennego, przedpokoju, a tym bardziej sypialni, powiedziałabym stanowcze – nie, dziękuję.

A potem, zupełnie przypadkowo, zobaczyłam parę aranżacji i moje wyobrażenia zmieniły kierunek o 180˚.

Czarno-białe pasy na ścianie w salonie

Co nam dają pasy na ścianie ?

  1. Przede wszystkim nie zakładajmy, że powinny pojawić się na całej długiej ściany. Pomyślmy o nich, jak o wykończeniu dekoracyjnym jednej ze ścian, lub jej fragmentu, który chcemy wyróżnić z całości.
  2. Pasy pionowe  - optycznie powiększą pokój. Sprawdzą się w niskich pomieszczeniach, ponieważ ściana z pionowymi pasami będzie wydawać się węższa i wyższa. 
  3. Pasy poziome -  są nieco bardziej ryzykowne, dają wrażenie „obniżonego sufitu" przez co optycznie zmniejszją przestrzeń.  Z drugiej strony poszerzą krótkie ściany i sprawią, że pokój wyda się bardziej przytulny.
  4. Jakie kolory ?

Intensywne barwy rozświetlą i rozweselą wnętrze, ale bez towarzystwa bardziej neutralnego, będą zbyt dominowały nad całością i efekt może się szybko znudzić. Dobrze jest zestawić taki soczysty kolor  z szarością lub beżem, który go stonuje ale nie odbiorze energii.

Czerwono-białe pasy na ścianie

 Zanim kupicie 10 l puszki, skorzystajcie z miniaturowych próbek i sprawdźcie czy wybrane kolory rzeczywiście się ze sobą komponują.  Niestety, odcienie ze wzorników lub zdjęć katalogowych często różnią się od tych faktycznych. Poza tym, pamiętajmy, że farba zmienia swój odcień po wyschnięciu i nałożeniu kilku warstw.

Dobrze wyglądają pasy w kontrastowych kolorach, szczególnie czarno-białe. Takie zestawienie na wszystkich ścianach może nam przytłoczyć, ale na jednej, doda wnętrzu elegancji. Doskonale uzupełni je lustro w srebrnej ramie i dodatkowe oświetlenie.

Czarno-białe pasy na ścianie w przedpokoju

Pasy w podobnych kolorach lub różnych, ale tak modnych ostatnio pastelowych odcieniach, dadzą efekt stonowany, w sam raz do gabinetu, albo sypialni.

Pasy na ścianie w sypialni


Jak zrobić dekoracyjne pasy na ścianie ?

  1. Kupujemy gotowe w formie tapety lub malujemy farbą. Samodzielne malowanie będzie wymagało od nas determinacji. Przedsięwzięcie jak najbardziej do zrealizowania, ale jeśli ma nam odebrać radość z efektu końcowego,  warto rozważyć pomoc fachowca.
  2. Najpierw malujemy cały pokój na kolor jaśniejszy. Czyli jeżeli wybraliśmy pasy czarno-białe, malujemy całość na biało.  Naklejamy papierową taśmę malarską. Tutaj niezbędna będzie poziomica.  W tych pomiarach musimy być bardzo dokładni i od razy zaznaczać, które powierzchnie będziemy pokrywać drugim kolorem. Dobrze jest zrobić najpierw projekt na kartce, zwłaszcza gdy decydujemy się na pasy w więcej niż dwóch odcieniach.  Taka ściągawka okaże się pomocna przy malowaniu, a czasem może zweryfikować nasze wyobrażenie zanim przystąpimy do pracy.
  3. Efekt kontrastu można spotęgować stosując farby o różnym stopniu połysku, np. perłowym i matowym albo matowym i z drobinkami brokatu. Ciekawe rozwiązanie otrzymamy również zestawiając zwykłą farbę i tynk bawełniany, którego aksamitna struktura doda całości trójwymiarowości. Takie rozwiązanie również warto podkreślić dodatkowym oświetleniem.
  4. Nie ma ani idealnych, ani standardowych wymiarów szerokości pasów. Zbyt wąskie będą powodować ból głowy, zbyt szerokie – okażą się za ciężkie, ale między tymi skrajnościami z pewnością znajdziemy taką szerokość, jaka nas zadowoli. Możemy posłużyć się tu wymiarami pasów proponowanych przez producentów tapet.

Delikatne pasy na ścianie w pokoju dziecka

Pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych jak i klasycznych. potrafią całkowicie zmienić wygląd i charakter pomieszczenia. Ponieważ same w sobie są dekoracją całego pomieszczenia i lubią grać pierwsze skrzypce, ograniczmy ilość mebli jak i kolejnych kolorów we wnętrzu do minimum. 

 

Weronika

Kategorie: 
Źródła: 
photo sources: http://designev.com/ http://www.dekoratorniatv.pl/