Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy ?

2 Styczeń, 2015 -- Weronika

Dziś będzie trochę technicznie. Aranżując przyszłą kuchnię, nie przypuszczałam, że stanę przed dylematem: lodówka wolnostojąca czy w zabudowie. Przez długi czas oczywistym było, że w kuchni otwartej na salon lodówkę ukryję za drzwiami jednolitej zabudowy kuchennej. Głównym plusem takiego rozwiązania jest jego estetyka. Lodówka wkomponowana w ciąg mebli tworzy z nimi całość i jest niewidoczna. Nie ingeruje w aranżację i styl kuchni. To duży atut zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest częścią pokoju dziennego.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy ?

Skąd więc tytułowe pytanie? Otóż lodówki przeznaczone do zabudowy mają mniejszą pojemność od wolnostojących przy takiej samej wysokości. Dzieje się tak, gdyż są one węższe średnio o 4 cm i płytsze o ponad10 cm. Przy czym pojemność użytkowa chłodziarki jest porównywalna. Różnica ta jest widoczna przede wszystkim w pojemności zamrażarki, mniejszej o ok. 30 litrów.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy ?

 Dla przykładu, lodówka do zabudowy o wymiarach (wys. x sze. x gł.) 177 x 54 x 54,4 cm ma: Pojemność użytkowa chłodziarki (litr): 199. Pojemność użytkowa zamrażarki (litr): 63.

Lodówka wolnostojąca: Wymiary (wys.x szer.x gł.): 178 x 59,5 x 66,8 cm - pojemność użytkowa chłodziarki (litr): 190. Pojemność użytkowa zamrażarki (litr): 98.

 

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy ?

 

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy ?

 Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy ?

Przed zakupem na pewno warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy. Czy jest to pojemność zamrażarki, przestronność chłodziarki, czy może funkcje, jakie oferują jeszcze nie wszystkie modele. A ile tak naprawdę potrzebujemy miejsca w lodówce? Pamiętajmy, że im większa pojemność lodówki tym większe zużycie prądu. Lodówka jest energooszczędna i pełni swoją funkcję wtedy, gdy nie chłodzimy w niej pustych półek. Przyjmuje się, że dla jednej osoby optymalna pojemność chłodziarki (bez zamrażarki) to 120 litrów. Przy każdej kolejnej osobie pojemność powinna być zwiększona o 30 litrów. Tak więc dla 3-osobowej rodziny potrzebujemy lodówki o pojemności 180-litrów.

Jeśli przechowujemy duże ilości owoców i warzyw, na pewno docenimy tzw. komorę świeżości. Przechowujemy w niej żywność w temperaturze niewiele wyższej niż 0 stopnic C i w idealnej wilgotności powietrza. Tak przechowywane produkty dłużej zachowują świeżość i walory smakowe.

Coraz bardziej popularna funkcja No Frost, nie pozwala żeby w zamrażarce tworzył się lód. Dzięki temu nie trzeba jej rozmrażać, wystarczy tylko raz na jakiś czas ją umyć. System No Frost gwarantuje brak osadzania się szronu na ściankach lodówki – a już 5 mm warstwa lodu w zamrażalniku zwiększa pobór prądu o 10%.

Ci, którzy często wyjeżdżają, skorzystają z funkcji wakacje. Utrzymuje ona temperaturę w lodówce na stałym poziomie, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów lub tworzeniu się pleśni. Dla jeszcze innych istotny będzie alarm niedomkniętych drzwi czy powłoka antybakteryjna, która utrudnia rozwój bakterii we wnętrzu lodówki.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy ?

 

Zakup wolnostojącej lodówki nie musi oznaczać tradycyjnego, białego mebla. Na rynku dostępne są ciekawe, często stylowe modele, które dodadzą kuchni walorów estetycznych. Można samemu zaprojektować front takiej lodówki zdobiąc ją naklejkami, zdjęciami czy farbą tablicową. Oczywiście za dobry design trzeba zapłacić. Ale również lodówki do zabudowy nie należą to tanich. Te z funkcją no frost oraz komorą świeżości jednocześnie zaczynają się od ponad 5,5 tys. złotych. Trzeba jeszcze pamiętać o koszcie drzwi meblowych.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy ?

 

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy ?

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy ?

 

 Warto przemyśleć swoje potrzeby, aby być w pełni zadowolonym z wyboru. Ja jeszcze się waham, porównuję za i przeciw. A jakie są wasze typy ?

 

Weronika

Kategorie: 
Źródła: 
Zdjęcia: 1. www.troico.ca, 2. theagashop.com.au, 3. www.sosappliancerepair.com, 4. www.johnlewis.com, 5. www.flickr.com, 6. www.fridge-decorating-with-wall-stickers-5., 7. www.gradcmu.net., 8. www.pandashouse.com, 9. www.home-designing.com,