Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Kominek meksykański

9 Sierpień, 2016 -- Weronika

Znacie ? Macie? Odkryłam go niedawno, ale widzę, że na forach internetowych budzi zainteresowanie juz od kilku lat. I wcale się nie dziwię, bo jego funkcjonalność i walory estetyczne godne są takiej popularności. Komink meksykański to nic innego jak piec ogrodowy. Czemy meksykański ? Bo właśnie stamtąd przywędrował do Europy. Oryginalnie słuzył do wypieku tortilli. Te współczesne zachowują przede wszystkim jego formę i moga służyć jako grill.

 feel-at-home.com.pl

 Kształtem przypominają brzuchaty dzban z rozbudowanym dołem i wąskim kominem. Jego podstawą zwykle jest żeliwna lub metalowa konstrukcja z fantazyjnie wygietymi nóżkami, które dodaja mu lekkości i czynia jeszcze bardziej dekoracyjnym. Tradycyjne kominki meksykańskie produkowane są z wypalanej gliny. Obecnie możemy dostać stalowe, żeliwne lub ceramiczne. Wybór jest naprawę spory. Palenisko szybko się nagrzewa i długo utrzymuje cieplo, dlatego idealnie sprawdza się w chłodne wieczory. Jak sama nazwa wskazuje, może stać w ogrodzie lub na tarasie. Stawiając go na drewnianej lub sztucznej podlodze, dobrze jest zabezpieczyć ją przed wysoką temperatura. Posadzkom temperatura kominka nie zaszkodzi. 

feel-at-home.com.pl

 

Główne przeznaczenie kominka zewnętrznego to ogrzewanie. Ale posiada jeszcze inne plusy, minaowicie:

  • oryginalne wzory i ornamenty na kominku są dekoracją całego ogrodu
  • atrakcyjny design komponuje się z ogrodowym pejzażem, a bryła kominka przypomina figurę ogrodową
  • funkcja grilla przy zastosowaniu rusztu
  • dym wydobywający się z komina odstrasza komary
  • źródło ciepła w postaci naturalnego ognia, ktore ogrzewa i tworzy nastrój

feel-at-home.com.pl

Wszytskie jego walory mnie przekonują, a przede wszytskim ogrzewanie. Ciepłe wieczory w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki, nawet latem. Myślę, że kominek meksykański w ogrodzie byłby tu świetnym rozwiązaniem i znacznie wydłużyłby spotkania z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Jeśli posiadacie takie palenisko, chętnie poznam wasze opinie. W końcu muszę jakoś przekonąć męża :)

Weronika

Kategorie: 
Źródła: 
Wszystkie zdjęcia pochodzą z http://biopeak.pl