Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Jak zaaranżować przestrzeń szafy do zabudowy

2 Listopad, 2014 -- Weronika

Szafa do zabudowy ma tą jedną ważną cechę, że jej wnętrze możemy zaprojektować według własnych potrzeb. Aby uczynić ją maksymalnie funkcjonalną, po pierwsze zastanówmy się co chcemy w niej przechowywać.  Dobrze też poznać  wygodne odległości między półkami i drążkami na ubrania, zanim przystąpimy do podziału nawet najbardziej przestronnego wnętrza. 

Wnętrze szafy

Głębokość jaką  zajmują ubrania na wieszaku to 55 cm. Stąd optymalna głębokość szafy to 60 cm. Jeżeli nie dysponujemy taką powierzchnią, drążek na wieszaki można zamontować w poprzek. Drążek na długą odzież jak płaszcze i kurtki powinien znajdować się na wysokości 180 cm plus 6 cm na przestrzeń nad drążkiem, by móc swobodnie manewrować wieszakiem. Tą wysokość warto dostosować do naszego wzrostu.

Na ubrania krótkie: kurtki, marynarki, koszule, spódnice wystarczy 120 cm. Nieco więcej potrzebujemy na spodnie: 120 - 140 cm.  Na półki powinniśmy przeznaczyć  30-35 cm. Ale już na te znajdujące się wyżej naszego wzroku warto zagospodarować trochę więcej, tj. 40-50 cm. Na szufladę wystarczy 20 cm. Rozstaw półek na buty to 15-40cm.

Wnętrze szafy

 

Wnętrze szafy

 

Wnętrze szafyWnętrze szafy

 

Wnętrze szafy

 

Warto pomysleć o miejscu na drobne akcesoria jak apaszki, paski, krawaty, kapelusze i  biżuteria. Dobrze gdy tą część garderoby mamy wyeksponowaną i widzimy ją w całości. Dzięki temu szybko znajdziemy potrzebną rzecz nie robiąc bałaganu. Tu pomogą nam specjalnie przygotowane wieszaki ale i płytkie szuflady czy gotwe kasetki na klucz wbudowane w szafę.

Wnętrze szafy

Wnętrze szafy 

Stojak na biżuterię 

W szafie wnękowej trzymamy nie tylko ubrania, ale także pościel, ręczniki, koce czy sprzęt sportowy. Przedmioty te trzymamy albo na samym dole, gdy są lekkie, albo na samej górze, jesli są wystarczająco lekkie. Ale lekkie nie zawsze znaczy małe, np., pościel. Dlatego najwyższe półki warto zostawić jak najdłuższe.

 Wnętrze szafy

 

 Projektując funkcjonalną szafę wnękową nie zapomnijmy o takich przedmiotach jak żelazko, odkurzacz czy suszarka na ubrania.

Wnętrze szafy

 

Każde miejsce jest dobre na nową szafę :)

 Wnętrze szafy

Wnętrze szafy 

 Weronika

Kategorie: 
Źródła: 
Zdjęcia: 1. www.sliderobes.com. 2. www.wardrobedesign, 3. www.womansday.com, 4. www.chibamboo.com, 5. www.indeco.pl, 6. www.arwspark.pl, 7. www.arwspark.pl, 8. http://homylicious.com, 9. www.arizonafoothillsmagazine.com, 10. www.pinterst.com, 11. www.pellycomp.se. 12. www.makethelist.net, 13. www.nbcbayarea.com