Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Jak zaaranżować przestrzeń nad kominkiem ?

17 Październik, 2018 -- Weronika

Przestrzeń nad kominkiem to miejsce, które w wielu domach funkcjonuje jako stale zmieniająca się dekoracja. Poprzez odpowiednią aranżację celebrujemy tu czas i piękno nadchodzącego sezonu, bądź wspominamy przeszłość eksponując rodzinne pamiątki. To także miejsce, które może wyrażać nasz styl, osobowość i to, co dla nas ważne.Jak zaaranżować przestrzeń nad kominkiem ?

Punktem wyjścia aranżacji tej strefy w moim mieszkaniu są zdjęcia córeczki. Wybrałam dla nich tej samej wielkości czarne proste ramy. Całość tworzy mini galerię o kształcie prostokąta. Zdjęcia to nie wszystko, co chciałabym, aby pojawiło się w bliższej przestrzeni kominka. Bez wątpienia jest to focal point naszego salonu i dlatego lubię stylizować to miejsce na Święta i w zależności od pory roku.

Jak stylizować przestrzeń nad kominkiem ?

Jeśli także posiadasz taką przestrzeń w sowim domu, ale nie do końca wiesz, jak ją zaaranżować, być może przyda Ci się kilka poniższych wskazówek:

1.      Stwórz Warstwy.

Wyróżniamy 3 warstwy stylizacji strefy nad kominkiem:

Jak zaaranżować przestrzeń nad kominkiem ?

      - Centralna.  Jest nią duży obiekt jak obraz, lustro czy wieniec. Przyciąga największą uwagę i dobrze zacząć od niego pracę nad całą aranżacją. Wielkość tego elementu powinna być podobnej wielkości co światła paleniska. Centralna dekoracja zajmuje dużą część ściany, ale nie musi na niej wisieć, może się o nią opierać.

    - Boczna. Zadaniem tej warstwy jest dodanie szerokości kompozycji przez rozłożenie jej wagi na skrajne punkty. Wizualna waga przedmiotów, które tu umieścisz powinna być do siebie zbliżona. Jeśli preferujesz styl klasyczny, mogą to być dwie identyczne lampy lub dwa identyczne wazony. W innym przypadku obiekt po przeciwnej stronie portalu możesz zrównoważyć dwoma, ale o podobnej wysokości, będą to na przykład dwa smukłe świeczniku. Jeśli w aranżacji brakuje Ci wysokiego przedmiotu do bocznej warstwy, postaw tam wazon i włóż wysokie dekoracyjne gałązki, najlepiej żywe.

Warstwy centralna oraz boczna są elementami obowiązkowymi aranżacji. Z warstwy trzeciej, wypełniającej możesz zrezygnować. Uzyskasz wówczas bardziej minimalistyczny projekt.

 - Warstwa wyełniająca. Są nią pozostałe dekoracje, które chcesz wyeksponować na kominku, często pamiątki i przedmioty, któe najwięcej mówią o Tobie. Zajmą one miejsce pod warstwą centralną lub całą długość gzymsu. Postaw tu zdjęcia, figurki dekoracyjne, zegar, książki.

2. Trójkąt

Jak zaaranżować przestrzeń nad kominkiem ?

Całość kompozycji powinna wpisywać się w trójkąt, którego najwyższym punktem jest warstwa centralna, zaś ramiona biegną ku dekoracjom na skrajach półki. W ten sposób tworzymy układ zamknięty, która ułatwia postrzeganie aranżacji jako harmonijną całość.

3. Asymetria i proporcje

Może Cię to zdziwi, ale o kompletności Twojej aranżacji będzie świadczyła nie ilość dekoracji, ale ich rozmiar. Wybierz przemioty o różnej wysokości, nie wyższe niż z warstwy drugiej. Ustawiając poszczególne elementy obok siebie rób małe, stopniowe spadki bez gwałtownej utraty wysokości. Jeśli chcesz wyeksponować kilka zdjęć,  wybierz ramki w tym samym stylu, ale różnej wielkości. Ustaw je blisko siebie jako grupę. Elementy w liczbach nieparzystych i różnych rozmiarach wprowadzą w kompozycję dynamizm, zaś jeśli wolisz bardziej tradycyjny i uporządkowany wygląd, dodaj podobne przedmioty w parzystych liczbach.

4. Głębia

Aby ją uzyskać, ustawiaj przedmioty z trzeciej warstwy nie w jednej linii, ale na różnej głębokości gzymsu tak, aby na siebie nachodziły. Wszystkie elementy powinny nakładać się na siebie, aby dawały wrażenie połączonych ze sobą i oddziaływały jako spójna jednostka. Nie przejmuj się, jeśli nieco zasłonią warstwę centralną.

5. Elementy organiczne

Rośliny lub sztuczna zieleń dodają życia i ruchu, tak jet też tutaj, NIe rezygnuj z tej formy dekoracji. Pamiętaj tylko, że na tak niewielkiej przestrzeni całość najlepiej dopełni prosta forma.

 Jak stylizować przestrzeń nad kominkiem ?

I ostatnia rada - nie traktuj tych wskazówek zbyt rygorystycznie. Baw się i przestawiaj przedmioty. Potem usiądź wygodnie i podziwiaj efekty swojej kreatywności :) Daj znać, jak poszło.

Pozdrawiam,

Weronika