Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Jak stylizować sofę ... nie tylko na Święta

19 Grudzień, 2018 -- Weronika

 Stylizacja sofy sprowadza się przede wszystkim do wyboru poduszek dekoracyjnych. Mile widziany, zwłaszcza w zimowe wieczory,  jest również koc czy pled. U mnie to nieodłączny element nie tyle aranżacji sofy, co jej funkcjonalności :)

Niezależnie od tego, czy dekorujemy sofę na Święta, czy na co dzień, warto poznać 5 zasad kompozycji poduszek, aby dekoracja była udana i dokładnie taka, na jakiej nam zależy. Na przykładzie świątecznej aranżacji mojej sofy chcę Wam pokazać, jak te zasady stosować w praktyce.


Jak sttlizować sofę

Zasada nr 1. Kolor

Wybierz poduszki w dwóch, maksymalnie trzech kolorach. Twoja sofa posiada już jakiś kolor, który jest bazą aranżacji.  Jeśli jest ona neutralna, np. szara lub beżowa, możesz pokusić się o 3 dodatkowe kolory. Jeżeli Twoja sofa jest bardziej wyrazista a jej kolor dominuje w pomieszczeniu, zacznij od dwóch kolorów. Tym trzecim może być powtórzony odcień sofy.

Jak stylizować sofę 

Na moją szarą sofę wybrałam tradycyjne świąteczne kolory, bo takie też są w tym roku dekoracje w moim domu: głęboka zieleń, bordo i odrobina złota. Te kolory powtórzyłam więc i tutaj. 


Zasada nr 2. Wzór

 Nie układaj obok siebie poduszek ze wzorem tej samej wielkości. Najczęściej mówimy o 3 rozmiarach wzorów: mały (S), średni (M) i duży (L). Nawet jeśli wzory są zupełnie różne, np. jeden graficzny, drugi botaniczny, ale tej samej wielkości, umieść poduszki na przeciwnych krańcach sofy. Obok połóż poduszkę ze wzorem innej wielkości lub zupełnie gładką.

Jeśli chcesz wprowadzić do swojej stylizacji więcej harmonii, wybierz dwie poduszki o identycznym wzorze lub kolorze i połóż je na przeciwnych krańcach sofy.

Jak stylizować sofę

Gładką poduszkę zestawiłam z drobnym wzorem gwiazdek na drugiej oraz dużym motywem choinki na trzeciej. Dzięki temu poduszki uzupełniają się, a ich wzory nie konkurują ze sobą.

 

Zasada nr 3. Faktura

Jest bardzo ważna, ponieważ dodaje aranżacji dynamizu. Faktura oddziałuje również na nasze zmysły, przypomnij sobie jakie masz skojarzenia, gdy widzisz gruby splot wełny czesankowej lub futrzany materiał poduszki. Twoja sofa również stanie się bardziej przytulna, gdy z tego materiału wybierzesz jedną z poszewek lub pled. Zestawiając ze sobą różne faktury unikniesz spłaszczenia aranżacji, nadasz jej trójwymiarowości przez co stanie się ciekawsza. To, co z pozoru wydaje Ci się nieatrakcyjne jak falbanka, koronka czy pompom, może fajnie zagrać w całości kompozycji, obok gładkich materiałów. Zaryzykuj z jedną z poduszek i zobacz efekt.

Jak stylizować sofę

W mojej aranżacji faktura pojawiła się na kocu.

 

Zasada nr 4. Wielkość 

Nie musisz trzymać się jednej wielkości poduszek, zwłaszcza tych obok siebie. Dobrze natomiast, jeżeli rozmiary poduszek powtarzają się na przeciwnych końcach sofy. Taki zabieg spaja i zamyka aranżację w całość.

Jak stylizować sofę 

Zgodnie z tą zasadą skrajne poduszki na mojej sofie są tej samej wielkości. Dla podkreślenia harmonii są również z tego samego materiału, różnią się tylko kolorem.

 


Zasada nr 5. Ilość

Ile poduszek powinno znaleźć się na sofie ? Na niedużej wystarczą 4. Na większej, wykorzystaj do dekoracji również jej środek. Tu sprawdzą się poduszki typu "jamnik". 

 

Nowa aranżacja sofy to sposób na szybkie odświeżenie wnętrza i wprowadzenie do niego świątecznej atmosfery. Do Wigilii jeszcze kilka dni, może ktoś się zainspiruje i przetestuje te zasady w swoim salonie. W końcu gdy już wstaniemy od stołu, właśnie tu będziemy odpoczywać i spędzać wspólnie czas.

Na blogu to już ostatni wpis w tym roku, więc korzystając z tej okazji chcę Wam życzyć Rodzinnych i Radosnych Świąt okraszonych śniegiem.

 

Zapraszam Was również na mój Instagram.

Weronika