Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Ikony designu - krzesła Eames

16 Styczeń, 2015 -- Weronika

Słynne krzesła zaprojektowane przez małżeństwo Charles & Ray Eames są absolutnym must have świata designu. Wiele projektów autorstwa tej pary zalicza się do klasyków i określa jako design Eamesów. Łączy je łagodna linia oparcia dopasowana do anatomicznej krzywizny kręgosłupa i wyjątkowy styl. Podobnie jak w świecie mody, tak i w projektach mebli są ponadczasowe ikony. Tak jest właśnie z kultowymi krzesłami Eamesów. Choć powstały kilkadziesiąt lat temu, wciąż zachwycają kolejne pokolenia.

Krzesła Eames

Szczególną popularnością cieszy się model DSW (Dining Height Side Chair Wood – proste siedzisko na drewnianych nóżkach). Nie ma tygodnia, abym przeglądając magazyny wnętrzarskie nie natknęła się na aranżacje z tym właśnie krzesłem.

Krzesło Eames 

 

Projekt DSW powstał w 1950 r. i został zaprezentowany na konkursie Low-Cost Furniture organizowanym przez Museum of Art w Nowym Jorku wraz z dwoma innymi wersjami krzesła Eames Plastic Side Chair: DSR (Dining Height Side Chair Rod Base) z nóżkami ze stalowych prętów przypominających wieżę Eiffla oraz DSX (Dining Height Side Chair X-Base) na prostych stalowych nóżkach.

 

Krzesło EamesKrzesło Eames

 

Inne słynne prace Eamesów bazują na tych samych liniach: DAR (Dining Height Armchair Rod Base) oraz DAW ( Dining Height Armchair Wooden Base) to typowe dla Eames design plastikowe siedziskona kształt fotela ze stalowymi lub drewnianymi nóżkami. Dziś krzesła te dostępne są w wersji siedziska całkowicie plastikowego, z tapicerowaną poduchą lub z całym siedziskiem tapicerowanym.

Krzesło EamesKrzesło Eames

 

Krzesła Eames 

 

Lounge Chair Wood

Do kultowych krzeseł Eames z całą pewnością należy model  zaprojektowany w 1956 r. Wykorzystując technologię giętej sklejki małżeństwo projektantów stworzyło projekt będący ikoną ekskluzywnego stylu klubowego.

 

 Krzesło Eames

 

Fotel Eames

 

Elephant i Plywood

Z tej samej technologii korzystali tworząc zabawkę – słonia, który naszym pociechom może posłużyć również za krzesło.

 

Krzesło Eames Eames Elephant  chair

 

Aluminium Office Chair i Aluminium Group Armchair

Aluminium Office Chair i Aluminium Group Armchair to fotele biurowe z charakterystyczną aluminiową ramą.

 

Krzesła biurowe Eames 

 

Eames office chair

Czy któryś z modeli szczególnie Wam się spodobał ? Ja do pokoju córki chętnie wstawiłabym oryginalny fotelik – bujaczek RAR (Rocking Char).

 

Krzesło Eames

 

Uniwersalny design mebli wpisuje się niemal w każdy styl: nowoczesny, loftowy, skandynawski czy rustykalny. Pasują do kuchni, jadalni, ekskluzywnego salonu, gabinetu i zwykłego biurka. Poniższe aranżacje tylko potwierdzają, że te projekty wychodzą poza ramy czasowe i wciąż inspirują. Od lat osiemdziesiątych prawo do produkcji mebli Eamesów w Europie ma szwajcarka firma Vitra.

Krzesło Eames

 

 

Krzesła Eames

 

Krzesła Eames

 

Krzesło Eames

 

Krzesło Eames

 

 

Krzesło Eames

 

Krzesła Eames

 

Weronika

Kategorie: 
Źródła: 
Zdjęcie: 1.www.varrell.com, 2. www.perspectivehabiterlebeau.fr, 3. www.fancy.com, 4. www.vitra.com, 5. i 6. www.sarahgordonhome.co.uk, www.pinterest.com, 7. www.interiordecorating.pics, 8. www.vitra.com, 9. www.interiordecorating.pics, 10. www.vitra.com, 11. www.interiordecorating.pics, 12. i 13. www.chinayadea.com, 14. www.stonebutterfly.co.uk, 15. www.stonebutterfly.co.uk, 16. www.lonny.com, 17. www.remodelista.com, 18. www.homeditor.com, 19. www.tryingtobalancethemadness.com, 20. httpwww.perspectivehabiterlebeau.fr, 21. www.perspectivehabiterlebeau.fr