Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Garderoba szyta na miarę

7 Listopad, 2018 -- Weronika

Jak zaprojektować garderobę

Z pewnością nie raz oglądałaś w sieci zdjęcia przepięknych, jasnych garderób o rozmiarach przypominających sypialnię lub salon. Obszerne szafy, lustra i mnóstwo miejsca na półkach. Niestety rzadko kiedy mamy możliwość zagospodarowania tak dużego pomieszczenia na przechowywanie ubrań.

Jeżeli posiadamy garderobę, czy to w postaci wydzielonego miejsca nieco większego niż typowa szafa, czy nawet oddzielnego pokoju, zazwyczaj jest ona niewielka, często długa i wąska, bywa że ze skosami. Dlatego tak ważny jest przemyślany projekt, który maksymalnie wykorzystuje przestrzeń, czynić ją funkcjonalną i przyjazną. Co warto wziąć pod uwagę projektując garderobę ?

1. Po pierwsze zastanów się,  jak przechowujesz swoje ubrania. Czy są to sukienki,  koszule, garnitury i marynarki, które wymagają wieszaka, czy jednak swetry, koszulki i bluzy, które układasz na półce. Uwzględnij ubrania innych domowników, którzy będą korzystać z tego miejsca i proporcjonalnie do waszych potrzeb zaplanuj ile miejsca potrzebujesz na wieszaki, a ile na półki. Szuflady to doskonałe miejsce na bieliznę oraz dodatki. Warto również przewidzieć miejsce na torebki, torby podróżne i walizki.

2. Zastanów się również, czy stawiając cały korpus szafy łącznie z jej plecami nie tracisz cennego miejsca. Może wystarczy sam drążek na wieszaki przytwierdzony bezpośrednio do ściany lub górnych półek.

3. Jeżeli ubrania będziesz przechowywać na przeciwległych ścianach upewnij się, czy szerokość korytarza jak pozostanie będzie nie mniejsza niż 120 cm. Jest to ważne tym bardziej, jeśli po którejś stronie umieścisz szuflady.

4. Dzieląc przestrzeń na półki, szuflady i wnęki na wieszaki pamiętaj o minimalnych wymiarach, jakie należy zachować w każdym z tych miejsc. Zwróć uwagę, że innej głębokości wymaga wieszak (55-60 cm), innej półka. Może się okazać, że tylko jedną ze ścian będziesz mogła przeznaczyć na wieszaki. Złóż swój sweter, zobacz ile zajmuje miejsca po szerokości i długości. To samo zrób ze swetrem partnera, jeśli jego rzeczy również będą tu przechowywane. To pozwoli określić minimalne wymiary półki.  Nie warto układać ubrań w dwóch rzędach w głębokiej półce. Po pierwsze nie będziesz ich widziała, po drugie ciężko będzie Ci po nie sięgać.

5. Wysokość górnego drążka dopasuj nie tylko do długości ubrań (inna na koszule, spodnie i spódnice, jeszcze inna na sukienki i płaszcze), ale i swojej wysokości. Jeśli drążek będzie zbyt wysoko, za każdym razem będziesz musiała korzystać z krzesełka lub zamontować opuszczany wieszak z ruchomym drążkiem wieszakowym. Jak zaprojektować garderobę6. Szuflady na pewno przydadzą się do przechowywania bielizny. Szukanie w nich koszulek czy bluzek nie jest już tak wygodne. Często będziesz musiała wyjąć kilka, żeby dotrzeć do tej, którą szukasz. Zastanów się więc, czy nie zaplanowałaś za dużo szuflad.

7. Na akcesoria typu szaliki, paski, apaszki, rękawiczki i czapki przeznacz płytszą szufladę i podziel ją specjalnymi przegródkami lub wykorzystaj gotowe pudełka organizery. Możesz też skorzystać ze specjalnych wieszaków na paski i apaszki. Wykorzystaj również pudełka i koszyki. Najpraktyczniejsze są pojemniki z przejrzystego materiału, nie trzeba ich otwierać, by sprawdzić co jest w środku.Trzymaj w nich np. obuwie, rzeczy, z których rzadziej korzystasz oraz ubrania sezonowe.

8. Oświetlenie. Nawet jeśli jest to niewielkie pomieszczenie, warto zamontować kilka źródeł światła: ogólne na środku sufitu oraz punktowe doświetlające półki i wieszaki. Od razu zauważysz różnicę.

9. Łatwiej będzie Ci znaleźć konkretny element garderoby, jeśli ubrania podzielisz kolorystycznie. Dobrze też rozdzielić ubrania eleganckie od tych na co dzień. Oficjalne możesz wieszać w postaci gotowych zestawów. Taka organizacja ubrań pomoże Ci pozbyć się wrażenia, że nie masz się w co ubrać, lub potwierdzi Twoje wnioski :)

10. Jeśli jest taka możliwość, kurtki i płaszcze przechowuj na oddzielnym drążku.

11. W garderobie lub w jej bliskim sąsiedztwie znajdź miejsce na duże lustro, w którym będziesz mogła zobaczyć całą sylwetkę.

Jak zaprojektować garderobę

Mam nadzieję, że tych kilka punktów okażą się pomocne, gdy będziecie projektować własne garderoby.

Pozdrawiam ! Weronika

Kategorie: