Feel at home

Inspiracje dla twojego domu

Cegła na ścianie

20 luty, 2013 -- Weronika

Co myślicie o cegle lub płytce cegłopodobnej we wnętrzu ? Rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność w polskich domach i powiem szczerze - nie mam nic przeciwko. Jestem jego wielką fanką. 

Wbrew pierwszym skojarzeniom, ceglane powierzchnie nie są zarezerwowane tylko dla estetyki industrialnej. Ceglana ściana doskonale tworzy również wnętrze skandynawskie, rustykalne, klasyczne i nowoczesne. Wszystko zależy do tego, jak dużą rolę pozwolimy jej odegrać w naszym wnętrzu i w jakim będzie kolorze. 

 

Zdjęcie przedstawia aranżanżację salonu, w którym wykorzystano ścianę z cegły

 

 

 

 

Najprostszym sposobem uzyskania efektu cegły jest odsłonięcie fragmentu już istniejącej. Tam gdzie jest wybrakowana, kładziemy klinkier. Do budowy nowej można użyć cegły rozbiórkowej (na pewno będzie to wariant bardziej ekonomiczny) lub specjalnej, przeznaczonej do wnętrz.

 Zarówno cegłę jak i fugę można dowolnie malować. W tym celu stosuje się specjalną farbę do cegieł i płytek ceramicznych. Jasne kolory jak biały czy szary pozwolą stworzyć eleganckie tło zarówno dla połyskujących frontów  lakierowanych mebli, jak i dla starych politurowanych.

Aranżacja kuchni otwartej na jadalnię w wykorzystaniem białej ściany z cegły

Meble drewniane o prostej formie doskonale skomponują się z naturalnym kolorem tego budulca. Jeżeli decydujemy się zostawić surowe cegły, dobrze pokryć  taką ścianę specjalnym impregnatem. Dzięki temu po pierwsze, podkreślimy jej kolor, po drugie zabezpieczymy ją przed wnikaniem kurzu.

Płytka cegłopodobna

Innym sposobem pozyskania efektu surowej cegły na naszych ścianach jest położenie kamienia dekoracyjnego. Płytka cegłopodobna doskonale imituje autentyczne piękno naturalnego kamienia a przy tym mają wiele zalet.

  •  Niewielka waga, znacznie mniejsza od kamienia naturalnego, co sprzyja łatwości montażu.
  •  Produkowane w formie paneli lub kamiennych plastrów sprawiają, że na efekt końcowy nie trzeba długo czekać.
  • Producenci zapewniają szeroki wybór struktury i koloru płyt.
  • Płytki można ciąć piłą do drewna i malować farbami.
  • Elementy wykonane są z modyfikowanego gipsu co daje im dużą elastyczność i odporność na warunki panujące wewnątrz pomieszczeń.
  • Dodatkowym atutem jest ochrona ścian przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Nie znalazłam wad. Może ktoś ma negatywne doświadczenie i zechce się nim podzielić ?

Ściany z cegły nadają nowego charakteru nawet małym pomieszczeniom, a przy tym sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu: salonie, jadalni, przedpokoju, sypialni, gabinecie i kuchni. Z uwagi na dużą wilgotność, nie zaleca się stosowania gipsowych płytek cegłopodobnych w łazience.

Co ważne, aby uzyskać efekt wystarczy niewielka powierzchnia. Może nią być przestrzeń nad blatem kuchennym, wyspa kuchenna, słupki konstrukcyjne czy kolumny, pas oddzielający dwie strefy pokoju czy zabudowa kominka.

Jasna płytka cegłopodobna - aranżacja jadalni

Cegła w naszych wnętrzach jest materiałem budowlanym jak i dekoracyjnym, dlatego nie potrzebuje dodatkowych zdobień. Warto natomiast zainwestować (wcale niewielkie pieniądze) w odpowiednie oświetlenie takiej powierzchni. Łamiące się światło podkreśli to, co najciekawsze - nieregularną formę tego materiału i stworzy przytulny, a zarazem intrygujący klimat. Efekt zostanie wzmocniony, gdy będzie to światło tańczących płomieni w kominku.    

 

 

Kategorie: 
Źródła: 
Photo sources: www.stegu.pl.